Forum Discuţii juridice Traduceri Cursuri de pregãtire pentru examenul MCC - ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cursuri de pregãtire pentru examenul MCC - traducãtor RO-ES

Buna ziua,
ma intereseaza un centru de pregatire cursuri traducere juridica ptr examenul de traducator pe spaniola.
De ex. exista in Spania International House care are curusri de pregatire ptr examenul de traducator de la Ministerul spaniol, au cursuri de pregatire ptr Institute of Linguistisc London, sau ptr cursul de pregatire ATA asociatia americana de traducatori - toate sunt online sau pe e-mail
Vreau sa stiu daca exaista un astfel de centru in RO sau e vreun fel de bibliografie de studiat. Am vazut ca pe pag. web de la Centru de pregatire Cultural sau pe examentraducator.ro spune ca nu exista bibliografie in concret
dar ma gandesc ca ceva trebuie studiat cat de cat, NU?

Multumesc anticipat,:)
Institutul European din Romania (IER) a demarat inca din 2010 programul "Formarea de competente pentru traducerea si revizia de texte juridice" care se adreseaza tuturor persoanelor interesate de traducerea de texte juridice.
Nu stiu in ce masura se pot face aceste cursuri pentru perchea de limbi mentionata dar am convingerea ca veti gasi informatii foarte utile accesand pagina din linkul de mai jos.
[ link extern ]
Pentru practica va recomand legislatia europeana, codul civil si texte legislative ce pot fi gasite pe internet in ambele limbi avand astfel si posibilitatea de a va verifica eventuale cunostinte invatate.
[ link extern ]
L.C.